Izi

portosystemický zkrat PSS
Koncem ledna přišla na naší kliniku fenka italského chrtíka Izi. Byla k nám poslaná svým panem doktorem ze Slovenska k dodiagnostikování potíží, které ji trápily. 
Fenečka se narodila v květnu 2013 ve Francii blízko Paříže. V době převozu na Slovensko ( září 2013 ) často kýchala, od října se objevovala v moči krev. Při podávání speciální diety na močový aparát potíže výrazně ustoupily, nebo dočasně vymizely. Několikrát byla přeléčena ATB. Majitelé popisovaly i zvláštní potíže s rovnováhou a střídání nálad.
Před týdnem majitelé navštívili s Izi svého veterinárního lékaře neboť výrazně slinila a byla apatická. Byly provedeny krevní testy a nasazena ifuzní terapie s ATB a laktulózou. Následně byla po zlepšení akutních potíží přeposlána na naší kliniku k dalšímu vyšetření, popřípadě k operačnímu zákroku z důvodu podezření na portosystemický zkrat PSS.
PSS je abnormální cévní spojení mezi portálním krevním oběhem spojujícím trávící trakt s játry a velkým krevním oběhem. V důsledku této komunikace se krev, která u zdravého zvířete proudí přes játra, dostává přímo do velkého krevního oběhu - do mozku a srdce. Tím nedochází k dostatečnému vychytání a zpracování živin vedených ze střeva a detoxikaci zplodin metabolismu a bakteriálních toxinů ze střevního traktu, jako tomu je u zdravého zvířete. Některé metabolity působí dráždivě na mozek  a mohou vyvolat nervové příznaky, některé jsou vylučovány ledvinami, a proto může docházet k tvorbě močových kamenů. PS může být vrozený nebo získaný.
Při klinickém vyšetření u nás byla Izi aktivní se zájmem o okolí, měla pravidelný silný pulz, dýchání bylo klidné a její břicho nebolestivé. Bylo provedeno ultrazvukové vyšetření, kde se potvrdil PSS a  v močovém měchýři byl velký urolit.
Při chirurgickém řešení jsme u Izi použili ameroidní konstriktor. Tento kroužek umožňuje postupné uzavírání cévního zkratu, aby se předešlo jeho náhlému uzavření. To by způsobilo zvýšení portálního tlaku v játrech a vážné komplikace až dokonce selhání jater. Postupné uzavírání trvá přibližně jeden měsíc. Při operaci byl také odstraněn z močového měchýře močový kámen velikosti křepelčího vejce. 
Izi byla propuštěna domů po dvoudenní hospitalizaci s medikací a s dietním krmením. Postupně bude přecházet na normální stravu podle jejího věku a velikosti. 
V této chvíli je její stav velmi dobrý a potíže, zejména s močením , se normalizovaly. 
Klinika Jaggy Brno

Upozornění: mapa omezení přístupu ke klinice zde

Komárovská 5
617 00 Brno

Telefon: +420 545 234 035

Po - Pá
9.00 - 17.00
Pohotovost
Po - Pá
17.00 - 9.00
So - Ne
Nonstop