Donko

reflexní chůze
Z rakouské organizace Animal Hope ( http://www.animalhope-nitra.at/) přivezl pan doktor Tomek na naši kliniku bígla jménem Donko. Tato organizace je něco jako "psí andělé". Spolupracuje s několika útulky a je schopna zařídit a uhradit vybraným, těžce nemocným zvířatům nejlepší možnou veterinární péči. Následně jim najde nový domov. Takže, malý velký zázrak.
Donko pocházel ze slovenského útulku v Nitře. Již v době jeho nalezení tahal pánevní končetiny za sebou. Na naší kliniku byl přivezen o něco později. U Donka byla provedena myelografie ( kontrastní rentgeny páteře ), kde byl zjištěn výhřez meziobratlové plotýnky mezi předposledním a posledním hrudním obratlem. Již před touto diagnostikou byla u Donka na základě neurologického vyšetření opatrná prognóza. Donko totiž ztratil hlubokou citlivost na pánevních končetinách, právě z důvodu výhřezu plotýnky, která přerušila míchu mezi mozkem a zadními končetinami. Ani vyhlídky na tzv. spinální - reflexní chůzi nebyly dobré. Touto chůzí jsou schopni chodit i pacienti bez hluboké citlivosti, pokud u nich nedojde k porušení reflexního centra pro zadní končetiny. Dlouhodobé zkušenosti ukazují, že ideální adept na naučení této chůze je pejsek malého vzrůstu, do 10kg. Donko měl 18kg. Po domluvě s ANDĚLEM bylo i přesto přistoupeno k operaci výhřezu meziobratlové plotýnky a následné rehabilitaci. Rehabilitace u pacienta nesestává jen s intenzivního cvičení, ale také se musí kontrolovat močový měchýř, kdy ochrnutí pacienti mají  problém s jeho vyprazdňováním. Pejsek se pravidelně vymačkává, aby nedocházelo k infekcím močového měchýře. Na rozdíl od stolice, kde je spíše inkontinence. U Donka byl sestaven rehabilitační protokol, který zahrnoval jak již zmíněnou péči o vyprazdňování, tak intenzivní fyzioterapii. Ta se skládá s pasivní části ( kdy je potřeba udržet každý kloub, svaly a šlachy ve správném fyziologickém rozpětí ) a aktivní části ( kdy se pejsek učí znovu stát, procvičuje se reflexní centrum). Vše bylo doplněno magneto a aquaterapii. 
Donko na naší klinice intenzivně cvičil čtyři měsíce. Nyní žije v nové rodině v Rakousku a díky reflexní chůzi běhá po všech čtyřech. 


Klinika Jaggy Brno

Upozornění: mapa omezení přístupu ke klinice zde

Komárovská 5
617 00 Brno

Telefon: +420 545 234 035

Po - Pá
9.00 - 17.00
Pohotovost
Po - Pá
17.00 - 9.00
So - Ne
Nonstop