Dolly

buněčná terapie - kmenové buňky
Jako jedno z mála veterinárních pracovišť nabízí naše klinika léčbu artrózy psů pomocí buněčné terapie - tedy aplikací kmenových buněk. Jedná se o novou alternativní metodu, která nemá vedlejší účinky a nabízí možnost oddálit nebo úplně eliminovat chirurgické řešení léčby poškozených kloubů, případně ji lze využít jako doplněk chirurgické léčby kloubů v pokročilém stádiu osteoartrózy.
Dolly je tříletá fenka cane corso, trpící na chronické degenerativní kloubní onemocnění. Je v péči našeho ortopeda pana doktora Vlašína, který doporučil majitelům na její potíže buněčnou terapii.
Co je buněčná terapie?
V těle existují na různých místech buňky, které mají obrovský potenciál přeměnit se na jakékoliv buňky funkčních tkání - říkáme jim " kmenové buňky". Pokud jsou tyto kmenové buňky správně aplikovány, mohou pomoci v léčbě různých  onemocnění, v našem případě se jedná o degenerativní onemocnění kloubů. Mluvíme o tzv. mesenchymálních kmenových buňkách ( MSC ). Tyto buňky mají nejen schopnost regenerace, ale také se mohou diferencovat do více typů tkán, včetně chrupavčité. Je tedy logické, že tyto buňky jsou využívány k léčbě nejen kloubních onemocnění, a to u lidí i u zvířat. Velkou výhodou je, že takovou léčbu můžeme doporučit bez obav z vedlejších účinků, neboť se jedná o buňky tělu vlastní, pouze upravené pro účel jejich použití. Nejčastěji využívaným zdrojem mesenchymálních kmenových buněk ( MSC ) je tuková tkáň nebo kostní dřeň. Aplikací MSC je minimalizován zánět v kloubu a tím se buňky podílejí na zastavení dalšího ztenčování vrstvy chrupavky, čímž zastaví následnou progresi onemocnění a nastartují proces hojení plnohodnotnou chrupavčitou tkání. Nejvyšší možný účinek aplikovaných buněk do kloubu lze očekávat v intervalu 6 - 24 týdnů po aplikaci. Případy, kdy je léčená chrupavka již značně poškozena ( artróza III. a následného stupně ), mohou vyžadovat pro docílení maximálního účinku opakovanou aplikaci buněk. 
První den jsme Dolly v celkové krátkodobé anestesii odebrali menší množství kostní dřeně. Biologický materiál jsme poslali do specializované laboratoře, kde z něj byly izolovány kmenové buňky. Druhý den je lékař aplikoval Dolly do postiženého kloubu. Ten stejný den odešla Dolly domů. 
Klinika Jaggy Brno

Upozornění: mapa omezení přístupu ke klinice zde

Komárovská 5
617 00 Brno

Telefon: +420 545 234 035

Po - Pá
9.00 - 17.00
Pohotovost
Po - Pá
17.00 - 9.00
So - Ne
Nonstop